Loading
Welcome to Babble,
Settings
Sign Out

Get the Babble Newsletter!

Already have an account? .

MENU

25 Healthiest Foods For $1 Or Less

Are you afraid a healthy lifestyle change will wreck your budget?  Think again!  You can easily stay on budget and eat good-for-you foods by choosing, incorporating, and preparing whole foods for your menu plan.  Try any of the following 25 healthiest foods for $1 or less per serving- you’ll be amazed at how far you can stretch your dollar and feel great about yourself!

  • 25 Healthiest Foods For $1 Or Less Per Serving 1 of 26
    dollarcollage

    Get healthy on the cheap- pick one of these 25 whole foods and you're on your way to a cheap, healthy meal!

  • Oatmeal 2 of 26
    dollar1

    COST PER SERVING: $0.30

    You can find oats for around $1 per pound in the bulk section, so you'll get plenty of warm, satisfying breakfasts that are high in fiber and low in fat!

    Get the recipe for Surfing Turtle Hot Baked Oatmeal

  • Tofu 3 of 26
    dollar2

    COST PER SERVING: $0.50

    Tofu is a great source of protein, and at 50 cents for a 4 ounce serving, it's economical too!

    Get the recipe for Simple Salt And Pepper Tofu Triangles

  • Pumpkin Seeds 4 of 26
    dollar3

    COST PER SERVING: $0.50</p

    Eat roasted pumpkin seeds as a snack, or sprinkle on a salad- at 50 cents preserving they're budget friendly and deliver beneficial vitamins and minerals!

    Get the recipe for Roasted Pumpkin Seeds

  • Chicken Breasts 5 of 26
    dollar4

    COST PER SERVING: $0.75</p

    Get your protein fix with lean chicken breasts, especially when they go on sale! At around 75 cents per 4 ounce serving, it won't break your bank!

    Get the recipe from MY RECIPES

  • Pinto Beans 6 of 26
    dollar5

    COST PER SERVING: $0.30</p

    Pinto beans are loaded with protein and fiber, and at 30 cents a serving, they can be subbed for meat in any recipe for the budget conscious! Purchase dry beans for an even more cost effective way to bulk up on beans.

    Get the recipe from NOW STIR IT UP

  • Lentils 7 of 26
    dollar6

    COST PER SERVING: $0.12</p

    For a real budget meal, lentils deliver- at 12 cents per serving, they have more protein per pound than beef!

    Get the recipe from VEGAN RICHA

  • Cottage Cheese 8 of 26
    OLYMPUS DIGITAL CAMERA

    COST PER SERVING: $0.50</p

    Get your calcium and protein fix with this tangy, budget-friendly cheese! Available for about $2 per carton, cottage cheese is a great way to bulk up your meals without beefing up your budget.

    Get the recipe for Blueberries And Cottage Cheese

  • Popcorn 9 of 26
    dollar8

    COST PER SERVING: $0.50</p

    This filling source of fiber comes in at 30 cents per serving, so load up for a filling snack! Purchase unpopped kernels to get the most bang for your buck. Traditional microwave popcorn is full of additives and preservatives, so we've found a recipe that will help you enjoy the ease of the microwave with all the benefits of making homemade, airpopped popcorn!

    Get the recipe for Homemade Microwave Popcorn

  • Bananas 10 of 26
    dollar9

    COST PER SERVING: $0.50

    At less than a dollar per pound in most areas of the US, this is a great go-to snack for a healthy dose of fiber and potassium! 

    Get this simple snack recipe above from FITSUGAR

  • Eggs 11 of 26
    dollar9a

    COST PER SERVING: $0.50

    Get a quick, cheap protein fix with eggs! Typically priced at about $3 per dozen, a single egg weighs in at just about $0.25 each and contains just 78 calories!

    Get the recipe from KITCHEN PARADE

  • Brown Rice 12 of 26
    dollar9b

    COST PER SERVING: $0.18

    A fifteen pound bag will run you about $17, making brown rice a cheap way to fill up the healthy way! Brown rice is rich in fiber and some studies show it may even help lower cholesterol.

    Get the recipe from THE KITCHN

  • Sliced Apples 13 of 26
    dollar9c

    COST PER SERVING: $0.50

    This superfood is chock full of vitamin c and powerful antioxidants, and it's a budget-friendly, tasty snack!

    Get this simple apple snack idea from FOOD NETWORK

  • Quinoa 14 of 26
    dollar9d

    COST PER SERVING: $0.60

    This fantastic source of protein comes in at 60 cents per serving! Quinoa is South American ancient grain with a nutty flavor. Perfect for swapping with white rice to add more protein to your diet!

    Get the recipe from THE KITCHN

  • Oranges 15 of 26
    dollar9e

    COST PER SERVING: $0.33

    Oranges pack a wallop of vitamin c, but also contain fiber, folate, and potassium for the perfect economical snack! During the winter, these seasonal fruits can go on sale for just 99 cents per pound, making three oranges less than one teeny tiny fast food burger!

    Get the nutrition data from FOOD NETWORK

  • Kale 16 of 26
    SONY DSC

    COST PER SERVING: $0.50

    Kale is packed with powerful antioxidants, and rings in at 50 cents per cup of raw chopped kale! Even bargain bloggers can't believe how cheap it it!

    Get the recipe for Kale Chips

  • Sweet Potatoes 17 of 26
    dollar9g

    COST PER SERVING: $0.75

    Choose colorful sweet potatoes over the white ones and give yourself a betacarotene boost! Priced around $1.50 per pound, these nutritious root veggies are a great way to add color and healthy carbs to your menu!

    Get the recipe from THE KITCHN

  • Yogurt 18 of 26
    dollar9h

    COST PER SERVING: $0.80

    Eat a bowl of low-fat plain or low-sugar yogurt for an economical snack packed with protein and calcium! Purchase unflavored yogurt in the family or bulk sized containers and pack your own single servings with a bit of fresh fruit and drizzle of honey to really save dough at the grocery store!

    Get the nutrition facts from SMOOTHIE HANDBOOK

  • Roasted Chickpeas 19 of 26
    dollar9i

    COST PER SERVING: $0.40

    Turn these fiber-packed beans into an addictive, budget-friendly snack! Purchase a can of chickpeas for about a dollar. They're great to add to soups, salads, or to eat as a snack--like in the recipe below!

    Get the recipe from STEAMY KITCHEN

  • Cantalope 20 of 26
    dollar9j

    COST PER SERVING: $0.50

    At it's most economical when it's in season, cantaloupe packs a nutritional wallop with a dose of Vitamin A,  Vitamin C, and antioxidants from this refreshing snack!

    Get the nutrition data from JUDES HIGH ENERGY LIFESTYLE

  • Diced Tomatoes 21 of 26
    dollar9k

    COST PER SERVING: $0.50

    Tomatoes contain lycopene, a powerful antioxidant- canned tomatoes are a convenient and economical solution for a weeknight meal with whole grain pasta! With 15-ounce cans ringing it at around a buck, tomatoes are a great addition to any healthy eating menu!

    Get the recipe from THIS WEEK FOR DINNER

  • Broccoli 22 of 26
    dollar9l

    COST PER SERVING: $0.67

    Broccoli has high levels of folate and vitamin c, so eat up and feel good about it! With heads of broccoli priced around $1.80 per pound on average, you can feed a whole family this healthy, whole food for cheap! 

    Get the recipe from EAT AND RELISH

  • Carrots 23 of 26
    dollar9m

    COST PER SERVING: $0.25

    At 50 cents per carrot, you'll get a healthy dose of vitamin A- roast, use raw with dip, or toss in a salad! Raw carrots are slightly less expensive than canned carrots, but both are well within the range to be considered a cheap eat in your diet.

    Get the recipe from THE PERFECT PANTRY

  • Pears 24 of 26
    dollar9n

    COST PER SERVING: $0.45

    There are many varieties of pears- they're all packed with fiber, and you'll have a sweet, budget-friendly snack! Selling seasonally between $1-2 per pound, you can add sliced pears to salads, poach them for a quick and healthy dessert, or mix them into smoothies!

    Get the recipe from INCREDIBLE SMOOTHIES

  • Whole Grain Pasta 25 of 26
    dollar9o

    COST PER SERVING: $0.80

    Make sure to choose whole wheat pasta, and you'll be getting fiber, antioxidants, and protein for less than $1 per serving, even if you ship it straight to your door via Amazon!

    Get the recipe from BARBARA BAKES

  • Black Beans 26 of 26
    dollar9p

    COST PER SERVING: $0.30

    Black beans are chock full of fiber, calcium, potassium, and folic acid- at 30 cents a serving, they're a great substitute for meat! As with other beans, black beans are cheapest when purchased dry and in bulk. Preparing dried beans requires a soak in water to moisten them, but that can be done easily (especially if you follow the recipe included below!)

    Get the recipe above from THE THRIFTY WIFE

Note: Unless otherwise noted, all dollar amounts in this article are estimates and averages, based on the USDA Food ListNumbeo Food Prices website, Food Coop lists, Walmart.com, and local ad prices for Kroger and Whole Foods grocery stores. A target location of Denver, Colorado was selected to represent a median price between the generally higher East Coast prices and generally lower Midwestern state average prices for the same grocery items. For more nutritional information on any of these foods mentioned in this article, visit the World’s Healthiest Foods website.

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterest
Tagged as:

Use a Facebook account to add a comment, subject to Facebook's Terms of Service and Privacy Policy. Your Facebook name, profile photo and other personal information you make public on Facebook (e.g., school, work, current city, age) will appear with your comment. Learn More.

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterest