Categories
Loading
Welcome to Babble,
Settings
Sign Out

Get the Babble Newsletter!

Already have an account? .

8 Lunch Sandwiches for $4.50 or Less!

Chickpea

We often make sandwiches on the weekends and, sometimes, for my husband to take to work. Sandwiches are easy to carry and are quick to make. We also find they are a great way to keep our weekly grocery budget in check. There are a lot of sandwiches that can be made inexpensively. A loaf of bread stretches for nearly a week, and you can even make your own if you want. We also will sometimes make a large chicken salad or egg salad that we can use for a few days. When you do the math, this makes ten dollars worth of ingredients last for nearly a week. Here are a few of our favorite sandwiches you can make for less than a Subway foot-long!

nggallery id=’120449′

  • Buffalo Chicken Sandwiches 1 of 8
    Buffalo Chicken Sandwiches
    What's better than buffalo wings? Buffalo chicken on a sandwich! This spicy sandwich is surprisingly easy to make and budget-friendly.

    Breast of chicken = $.67 ($2.69/lb.)
    Hot sauce = $.70 ($2.69)
    A hoagie roll = $.70 ($4.19/6 pk.)
    Cheddar cheese = $.50 ($2.79)
    Blue cheese dressing = $.25 ($2.49)
    Total = $2.82

    Make buffalo chicken sandwiches
  • BBQ Vegan Cranberry Chickpea Wraps 2 of 8
    BBQ Vegan Cranberry Chickpea Wraps
    This protein packed sandwich costs less than a dollar to make and will satisfy like no other at lunch time.

    Whole wheat wrap = $.50 ($2.39/5 pk.)
    Chickpeas = $.60 ($1.19/can)
    BBQ sauce = $.70 ($2.09)
    Sweet onion = $.20 ($2.99/3 lb. bag)
    Tomato = $.40 ($1.99/lb.)
    Mayo = $.26 ($3.99/30 oz. jar)
    Cranberry sauce = $.25 ($1.89/can)
    Total = $2.91

    Make BBQ vegan cranberry chickpea wraps
  • Chicken Caesar Wraps 3 of 8
    Chicken Caesar Wraps
    A classic chicken caesar wrap is simple to make and makes for a satisfying lunch. Make the inexpensive dressing at home and use it for dinner salads, too!

    Breast of chicken = $.67 ($2.69 /lb.)
    Anchovy paste = $.25 ($1.99)
    Lemon = $.69 ($.69 each)
    Worcestershire sauce = $.10 ($3.75)
    Mayo = $.26 ($5.99/30 oz. jar)
    Olive oil = $.60 ($7.99/25 oz. bottle)
    Garlic clove = $.15 ($3.69/lb.)
    Romaine lettuce = $.35 ($1.99/head)
    Tomato = $.40 ($1.99/lb.)
    Italian blend cheese = $.50 ($3.29)
    Whole wheat wrap = $.50 ($2.39/5 pk.)
    Total = $4.47

    Make chicken caeser wraps
  • Chipotle Chicken Salad Sandwich 4 of 8
    Chipotle Chicken Salad Sandwich
    Chicken salad is inexpensive to make in large batches and can be drawn on for a whole week's worth of wonderful sandwich lunches.

    Breast of chicken = $.69 ($2.69 /lb.)
    Chipotle hummus = $.35 ($3.69)
    Celery = $.30 ($2.99/bunch)
    Lime juice = $.10 ($1.99)
    Cilantro = $.25 ($1.99)
    Fresh roll = $.80 ($4.99/6 pk.)
    Total = $2.47

    Make chipotle chicken salad sandwiches
  • Cobb Salad Sandwich 5 of 8
    Cobb Salad Sandwich
    Inexpensive vegetables take on a whole new life in this awesome,
    healthy sandwich.

    Ciabatta bread = $.70 ($4.19/6 pk.)
    Blue Cheese dressing = $.25 ($2.49)
    Lettuce = $.20 ($1.99/head)
    Egg = $.20 ($2.49/dozen)
    Avocado = $.30 ($1.50 each
    Tomato = $.40 ($1.99/lb.)
    Deli turkey = $.75 ($6.99/lb.)
    Turkey bacon = $.40 (3.49/12 oz. pack)
    Total = $3.20

    Make cobb salad sandwiches
  • Egg Salad Sandwich 6 of 8
    Egg Salad Sandwich
    One egg costs less than fifty cents meaning a large bowl of egg salad costs under five dollars. Make a big bowl and enjoy these tasty sammies for lunch
    all week long.

    Eggs = $.40 ($2.49/dozen)
    Mayo = $.26 ($5.99/30 oz. jar)
    Sweet gherkin pickles = $.50 ($4.99/lb.)
    Bagel = $.35 ($2.19/6 pk.)
    Total = $1.51

    Make egg salad sandwiches
  • Fruit Stack Sandwich 7 of 8
    Fruit Stack Sandwich
    This simple sandwich is brimming with fresh sliced fruit and a generous spread of peanut butter.

    Sandwich bread = $.60 ($4.49/loaf)
    Banana = $.30 ($.79/lb.)
    Green apple = $1.00 ($4.29/4 pk.)
    Chunky peanut butter = $.30 ($3.19)
    Maple syrup = $.05 ($4.55)
    Total = $2.25

    Make fruit stack sandwiches
  • Classic Turkey Sandwich 8 of 8
    Classic Turkey Sandwich
    This classic sandwich always satisfies at lunch and is made out of inexpensive, easy to find ingredients.

    Rye bread = $.50 ($3.29/loaf)
    Deli turkey = $.75 ($6.99/lb.)
    Swiss cheese = $1.00 ($3.99/8 slice pk.)
    Cole slaw = $.20 ($1.99)
    Russian dressing = $.40 ($3.00)
    Total = $2.85

    Make classic turkey sandwiches

*Please note these prices were taken from FreshDirect and Safeway; prices may vary depending on brand and store

Photo: Kathy P.

Some more interesting posts:

12 Most Luscious Chocolate Cakes & Cupcakes

Peanut Butter Milky Way Muffins

10 Awesome Grilled Cheese for Winter

Read more from Kelsey on Kelsey’s blog!

Follow Kelsey on Facebook and Twitter for updates

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterest
Tagged as:

Use a Facebook account to add a comment, subject to Facebook's Terms of Service and Privacy Policy. Your Facebook name, profile photo and other personal information you make public on Facebook (e.g., school, work, current city, age) will appear with your comment. Learn More.

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterest