Categories

Grocery Store Traps to Avoid


Grocery stores are filled with brightly colored packages and fun displays, all designed to have you buying even more than you planned. Smart shoppers will look past marketing tactics and creative pricing to be sure they are getting the best value for their money.

That’s why it’s a good idea to understand how stores price and showcase products. I have spotted supermarket tricks in every aisle of the store, but when you’re aware of what’s going on, you can be sure you are getting the best deal.

Don’t fall victim to these grocery store traps:


nggallery id=’126191′

  • Product Pairings 1 of 7
    Product Pairings
    You go to the store for a bag of chips and grab a jar of salsa while you're there, even though you already have 2 at home. Why? Because that's what the grocery store wants you to do when they price them together at 2/$5. But, the chips alone will ring up $2.50. This is the same reason supermarkets advertise 10 for $10 sales, instead of $1 deals. It makes people feel like they should buy all 10, but in most cases, it's not necessary to get the deal.
  • Grocery Shrink Ray 2 of 7
    Grocery Shrink Ray
    You would notice if your candy bars went up $.50, but maybe you didn't notice that they went from 10-count to 8-count and, now, 6-count packages. Brands are shrinking the size of their products without changing the price, to make more money off your purchase.
    Read more at Inexpensively
  • EndCaps 3 of 7
    EndCaps
    Sure, grocery stores often use endcaps to showcase additional sale products, but they also sell the premium space to brands who are looking for a little extra marketing. Displaying an item front and center doesn't always mean it's a good buy.
  • Per Pound Pricing 4 of 7
    Per Pound Pricing
    Some produce is priced by the pound while others are priced individually. And, sometimes you even have both options on the same food. I usually find items priced by the pound will cost more than single priced foods.
    Read more at Inexpensively
  • The Upsell 5 of 7
    The Upsell
    Do you want fries with that? Oh, wait. We're grocery shopping. But, stores do strategically place items near one another, in hopes that you'll grab something related while you're there.
  • Size Matters 6 of 7
    Size Matters
    Last month, I sent the hubby to the store with a coupon for cereal. He came home with a small box, thinking he was spending less money. Except, the large box was actually on sale for $1 less than the small one. He wasn't totally wrong, though — I often find that smaller packages are a better deal with my coupons.
    Read more at Inexpensively
  • Unit Pricing vs. Serving Size 7 of 7
    Unit Pricing vs. Serving Size
    Here's one I found really interesting: Wheat Chex are heavier than other varieties, so the same volume provides less servings per box. You're paying the exact same unit price for each, but when you serve it at home you'll be getting a lot less.

Follow Heather on Twitter, Pinterest, and her blogs.

MORE ON BABBLE:

10 signs you’re in desperate need of a girls’ night out
10 “money-saving” tips that actually leave you broke
Why I don’t shop at Walmart
4 ways to save money on pet care
8 money-saving tips for single parents

More money saving ideas from Heather on Inexpensively.com:
Comparing Apples to Apples
Grocery Shrink Ray Strikes Again

Tagged as:

Use a Facebook account to add a comment, subject to Facebook's Terms of Service and Privacy Policy. Your Facebook name, profile photo and other personal information you make public on Facebook (e.g., school, work, current city, age) will appear with your comment. Learn More.