Previous Post Next Post

Crafts & Activities

Brought to you by

Grocery Store Traps to Avoid

By Just Heather |


Grocery stores are filled with brightly colored packages and fun displays, all designed to have you buying even more than you planned. Smart shoppers will look past marketing tactics and creative pricing to be sure they are getting the best value for their money.

That’s why it’s a good idea to understand how stores price and showcase products. I have spotted supermarket tricks in every aisle of the store, but when you’re aware of what’s going on, you can be sure you are getting the best deal.

Don’t fall victim to these grocery store traps:


nggallery id=’126191′

/
Grocery Store Tricks and How to Avoid Them

Product Pairings

You go to the store for a bag of chips and grab a jar of salsa while you're there, even though you already have 2 at home. Why? Because that's what the grocery store wants you to do when they price them together at 2/$5. But, the chips alone will ring up $2.50. This is the same reason supermarkets advertise 10 for $10 sales, instead of $1 deals. It makes people feel like they should buy all 10, but in most cases, it's not necessary to get the deal.

Follow Heather on Twitter, Pinterest, and her blogs.

MORE ON BABBLE:

10 signs you’re in desperate need of a girls’ night out
10 “money-saving” tips that actually leave you broke
Why I don’t shop at Walmart
4 ways to save money on pet care
8 money-saving tips for single parents

More money saving ideas from Heather on Inexpensively.com:
Comparing Apples to Apples
Grocery Shrink Ray Strikes Again

About Just Heather

justheather

Just Heather

Heather Sokol babbles about shoes, cocktails, and, mostly, her family. She and her geeky husband are raising four kids and losing sanity daily. They live their gluten free life on a budget while Heather shares her deals, tips and coupon savvy. Read more on her blog Just HeatherTwitter or Pinterest. Read bio and latest posts → Read Heather's latest posts →

« Go back to Crafts & Activities

Use a Facebook account to add a comment, subject to Facebook's Terms of Service and Privacy Policy. Your Facebook name, profile photo and other personal information you make public on Facebook (e.g., school, work, current city, age) will appear with your comment. Comments, together with personal information accompanying them, may be used on Babble.com and other Babble media platforms. Learn More.

0 thoughts on “Grocery Store Traps to Avoid

  1. Douglas Thomas says:

    Now that you mention it, I have found that Walmart likes to charge more for Family size items v/s the smaller package. An example would be Honey Bunches of Oats Family size at 18oz @ $3.89 v/s regular size 14 oz @ 2.79.
    The first at 21.6 cents per oz, the second at 19.9 cents per oz. The family size cost more, as is with almost everything they sell in Family size items.
    Milk cost $3.90 for Prairie Farms, but down the street it sells for 3.19, Cigarttes at $45/carton, down the street at local store it sells for $38.00. .
    WALMART is not the cheapest store in town, shop around and see. Home of low prices “BS”

  2. Natalie Frisbie says:

    My mother didn’t notice until I pointed it out a while back that tuna had gone from 6 1/4 ounces to 5 ounces.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *.

Previous Post Next Post